Speedcubing je soutěž ve skládání Rubikovi kostky a podobných hlavolamů. Již z názvu vyplývá, že cílem soutěžícího je co nejrychleji daný hlavolam složit. Dále se pak hodnotí počet tahů při řešení. Oblíbený styl soutěže je skládání jednou rukou, nebo poslepu. při těchto variantách se soutěží na počet složených kostek. Nejčastěji se soutěží s kostkami typu: 2x2x2, 3x3x3, 4x4x4 a 5x5x5.

Když se hraje na rychlost, každý soutěžící zadaný hlavolam vyřeší pětkrát a jako jeho výsledek se započítá aritmetický průměr tří jeho průměrných časů (nejlepší a nejhorší čas se nezapočítávají). Běžné časy ve variantě 3×3×3 klesají pod 20 s, což disciplínu činí divácky atraktivní, nicméně rozšířením kostky na 4×4×4 počet nutných tahů dramaticky stoupá, a s ním pochopitelně i časy.

Disciplíny, v nichž v průběhu sledování účastník soutěže kostku nemůže pozorovat, mívají to pravidlo, že čas se spouští v momentě, kdy si soutěžící kostku začne prohlížet, přičemž normální soutěže se vyznačují tím, že čas přidělený na prohlédnutí kostky před zahájením skládání je konstantní, a sice 15 s.

Typ kostkyČasDržitel rekordu
2x2x2Maciej Czapiewski
2x2x2 – průměrZayn Khanani
3x3x3Yusheng Du
3x3x3 – průměrMax Park
4x4x4Max Park
4x4x4 – průměrMax Park